Kolejne rozmowy o zdrowiu Rada Olsztyńskich Seniorów zorganizowała w dn.19 lutego 2019 r. zapraszając na prelekcję doktoranta Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Katedra Fizjologii Człowieka, lekarza Łukasza Jaśkiewicza. Zaproszenie skierowano do seniorów Olsztyna. Na spotkanie do Sali 219 Ratusza Miejskiego, moderowane przez Jerzego K. Kowalewicza, a przygotowane w najdrobniejszych szczegółach przez aktualną „opiekunkę” ROS z ramienia Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miasta, panią Izabelę Hyrkowską, przybyło blisko 80 osób, w tym kilkoro członków Rady Olsztyńskich Seniorów.

Pulmonolog Łukasz Jaśkiewicz, wprowadzając przybyłych w tzw. temat posłużył się prezentacją multimedialną obrazującą zagrożenia dla osób starszych związanych z chorobami płuc, od przeziębień, poprzez zapalenia płuc, nowotwory tego organu, po gruźlicę. W sposób zrozumiały dla nie-medyków prelegent kolejno zapoznawał zaciekawioną wykładem widownię z:
- rodzajami zagrożeń chorobowych płuc
- sposobami zakażeń
- objawami schorzeń
- sposobami leczenia
- powikłaniami po leczeniu
- profilaktyką i zwyczajami żywieniowymi

Bardzo ważnym, można rzec kardynalnym dla zdrowia, nie tylko seniora zresztą, jest wyzbycie się nałogu palenia tytoniu i unikania palenia biernego. To składniki dymu tytoniowego wywołują najczęściej nowotwory płuc i układu oddychania.
Festiwal pytań jakimi słuchacze zarzucili prelegenta było nie tylko imponująca, ale także bardzo rzeczowa, świadcząc o dużym zainteresowaniu dolegliwościami płuc i układu oddechowego. Na koniec kilka pań skorzystało z możliwości prywatnego podzielenia się z lekarzem swoimi problemami.
Rozmawiano o zdrowiu seniora niemal półtorej godziny, a można było dłużej.