Kwestie te myśmy niejednokrotnie odczuli na własnej skórze. Bolało nas to, że za śmierć Popiełuszki, Pyjasa, a nawet śmieć górników w kopalni Wujek byłem odpowiedzialny ja, Ty, nasze rodziny, właśnie na bazie uogólniania odpowiedzialności. Z resztą nie tylko my. Główny prowodyr tych działań Kościół Katolicki dostał po plecach, kiedy wypłynęły na światło dzienne kwestie dewiacji seksualnych wśród duchowieństwa. Ludzie w swojej prostej ocenie zaczęli często uważać, że każdy w sutannie to dewiant, a co najmniej osoba zakłamana, świadoma niecnych poczynań swoich mundurowych koleżanek i kolegów i ich dewiacji nie ujawniali. Na nic się zdają protesty, powoływanie się na fakty. Taka jest ludzka mentalność, zwłaszcza obecna, pompowana przez wariackie i nawiedzone media. W jednym z programów telewizyjnych (dokumentalny) pytany żołnierz wermachtu: Czy ruszało go sumienie z powodu uczestniczenia w rozstrzelaniu ponad 1500 cywilów narodowości żydowskiej? - bez mrugnięcia okiem powiedział „nie”. Ale dlaczego? „Bo ja nie lubię Żydów. Gdy byłem mały (a było to jeszcze przed „Kryształową Nocą”) w naszej wiosce Żydzi nas oszukiwali. Nie zmienię tego zdania, bo nie”. To właśnie są argumenty: „nie bo nie”, argumenty racjonalne? a rzeczywistość nie jest brana pod uwagę.

Niejednokrotnie o tym pisałem, opowiadałem w radiu o losach naszych współmieszkańców tu na Mazurach twierdząc, że są one szczególnie zawiłe. Pomimo ogólnie zbliżonych scenariuszy (dwie okupacje) ich indywidualne przeżycia są wprost nie wyobrażalne. I co jest bardzo istotne tak na prawdę o ludziach, którzy w jakimś stopniu poświęcili swoje życie, swój los na rzecz Kraju nie mówi się za dużo. Z tego też powodu po wielokroć staram się tę próżnię uzupełnić.

 Siia kamstwa
W nowym roku postanowiono zintensyfikować działanie mające doprowadzić do obłożenia TVN olbrzymią karą pieniężną, a nawet odebraniem - tym wolnym mediom koncesji. Pretekstem jest nadanie przez tę stację reportażu redaktora Piotra Świerczka „Siła kłamstwa” - (link do reportażu) opisującego fakty jakimi „podkomisja Macierewicza” przez lata manipulowała częścią opinii publicznej wmawiając im, że katastrofa smoleńska to jednak zamach.


W sobotę, 26 września 2020 r. odbył się Warmińsko-Mazurski Kongres Programowy Lewicy. W Kongresie udział wzięli liderzy partii tworzących Klub Parlamentarny Lewicy: wicemarszałek, przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, senator RP Wojciech Konieczny, wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, członek Zarządu Krajowego partii Razem, poseł na Sejm Adrian Zandberg oraz przedstawiciele lokalnych struktur Lewicy, Wiosny i Partii Razem.

Robert Biedroń przypomniał, że jest emocjonalnie związany z Olsztynem, bo tu studiował. - Olsztyn dał mi szansę, by być tam, gdzie obecnie jestem - mówi. - Olsztyn jest znany w całej Polsce jako miasto otwarte i tolerancyjne. Mieszkańcy takich miast zasługują na więcej, tak by nie musieli z nich wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy i dachu nad głową. Dlatego proponuję swój program "Start dla młodych".