Koło SEiRP przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie
Bogdan Micek - prezes
Adres do korespondencji:
Komenda Wojewódzka Policji, Sekcja Socjalna, 10-521 Olsztyn, ul. Partyzantów
tel.: 603 397 098, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Adres siedziby Koła:
- Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 41
- Spotkania Koła: w każdy (nie świąteczny czwartek) w godz. 16.00 - 18.00
Opis
***************************************************************************
MJR W ST. SPOCZ. GRZEGORZ OKOŃSKI
1953 - 2020
Ze smutkiem informujemy, iż w dniu 22 września 2020 r. w wieku 67 lat
zmarł po długiej i ciężkiej chorobie nasz kolega, członek olsztyńskiego Koła SEiRP
mjr w stanie spoczynku Grzegorz Okoński
Cześć Jego pamięci
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia!
Koło Emerytów i Rencistów Policyjnych w Olsztynie
6 października 2020 r. spoczął na Cmentarzu Północnym w Warszawie.
KPT. W ST. SPOCZ. GRZEGORZ KOSMAN
1945 - 2020
Z głębokim żalem informujemy, iż w dniu 25 września 2020 r. w wieku 75 lat
zmarł po długiej i ciężkiej chorobie nasz kolega, członek olsztyńskiego Koła SEiRP
kpt. w stanie spoczynku Grzegorz Kosman
Cześć Jego pamięci
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia!
Koło Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Olsztynie
2 października 2020 r. spoczął na Cmentarzu Komunalnym w Dywitach.
**************************************************************************
- Wspomnienie
- o podinspektorze Januszu Micku
- 1950 - 2020
Podinspektor Janusz Micek urodził się 1 listopada 1950 roku w Mrągowie. Po ukończeniu nauki i ponad dziewięcioletniej pracy w charakterze pracownika technicznego w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) w dniu 31.12.1976 r. wstąpił do służby MO. Od tego czasu Janusz Micek uczył się pracy policyjnej, zdobywał doświadczenie, jednocześnie kontynuując zaoczne studia w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.
Po zmianach ustrojowych, Janusz Micek mając do wyboru: praca w Policji czy też w Urzędzie Ochrony Państwa, podjął decyzję o pracy w Policji i w dniu 08.10.1990 roku złożył raport do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z prośbą o przyjęcie do służby w Komisariacie II Policji w Olsztynie.
Po pozytywnym rozpatrzeniu raportu podjął służbę na etacie policjanta Plutonu Patrolowego Sekcji Prewencji.
W dniu 11 listopada 1991 roku złożył ŚLUBOWANIE, które przyjął Komendant Komisariatu II Policji w Olsztynie a cała jego późniejsza służba związana była z Komendą Rejonową a następnie Komendą Miejską Policji w Olsztynie.
Od tego momentu jego praca w Policji polegała na prowadzeniu czynności operacyjnych i dochodzeniowych związanych z przestępczością kryminalną. Realizacja powyższych zadań wiązała się z udziałem w działaniach patrolowych i zasadzkowych w godzinach nocnych, często w godzinach nadliczbowych kosztem rodziny, pracując niekiedy prawie 24 godziny na dobę. Przynosiła ona pozytywne efekty w zakresie zwiększenia wykrywalności przestępczości kryminalnej. Za jego bardzo duże zaangażowanie i osiągane wyniki był wielokrotnie wynagradzany. Ale były również groźby ze strony środowiska przestępczego kierowane pod jego adresem jak i rodziny. Z uwagi na bardzo dobre wyniki pracy był wielokrotnie awansowany.
W dniu 29.12.2000 roku, rozkazem został awansowany na etat pełnienia obowiązków służbowych na stanowisku Naczelnika Sekcji Dochodzeniowo-Śledczej I Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie a 10.08.2001 roku na stanowisko Naczelnika Sekcji. Wyżej wymieniona Sekcja powstała pod koniec 1999 roku z uwagi na dużą ilość kradzieży samochodów (w roku 1999 miasto Olsztyn znajdowało się w statystyce w tej kategorii przestępstw na przedostatnim miejscu miast wojewódzkich) na terenie miasta Olsztyna i powiatu Olsztyńskiego.
Po roku od powstania w/w Sekcji, w wyniku wytężonej ciężkiej pracy wszystkich policjantów zarówno operacyjnych jak i dochodzeniowo-śledczych zlikwidowano wiele grup przestępczych parających się kradzieżami samochodów. Ujawniono i zlikwidowano wiele tzw. „dziupli” w których były przechowywane kradzione samochody, dokonywano przeróbki numeru VIN, podrabiano dokumenty rejestracyjne lub rozbierano pojazdy na części.
W 2000 roku pod względem wykrywalności z przedostatniego miejsca w statystyce, dzięki Sekcji kierowanej przez podinspektora Micka, Miasto Olsztyn przesunęło się na trzecie miejsce. Sukces ten był okupiony bardzo ciężką pracą zarówno wszystkich policjantów Sekcji jak również dowodzącego podinsp. Micka, którzy bardzo często pracowali na okrągło, tj. 24 godziny na dobę. Praktycznie we wszystkich działaniach, niekiedy prowadzonych zasadzkach, zatrzymaniach sprawców w/w przestępstw, itp. z uwagi na braki kadrowe podinsp. Micek brał udział osobiście, tym samym narażając swoje życie i zdrowie. Zawsze po zakończonych działaniach wychodził z Komendy ostatni, było to przeważnie nad ranem, aby za dwie lub trzy godziny ponownie przystąpić do pracy.
Policjanci kierowani przez Naczelnika Micka ujawniali i likwidowali grupy przestępcze zajmujące się tą kategorią przestępstw praktycznie w całym województwie. Prawdopodobnie jako jedni z pierwszych ujawnili przestępstwa polegające na zgłaszaniu kradzieży samochodów po uprzednim ich zbyciu paserom, celem wyłudzenia odszkodowania od firm ubezpieczeniowych. W ujawnianiu w/w przestępstw stali się takimi specjalistami, że wśród złodziei poszła tzw. „fama”, aby tego procederu nie uprawiać w Olsztynie, bo wpadka jest pewna.
Wyspecjalizowali się również w zatrzymywaniu sprawców żądających od poszkodowanych okupu w zamian za zwrot wcześniej skradzionego samochodu, który nie był ubezpieczony. Bywało niekiedy, że prowadzili jednocześnie dwie nawet trzy sprawy związane z żądaniem okupu, które przeważnie kończyły się sukcesem, tj. zatrzymaniem sprawców tego procederu i odzyskaniem skradzionego samochodu. We wszystkich takich akcjach oprócz nadzoru, Naczelnik, podinsp.. Micek brał bezpośredni udział, również w zatrzymywaniu sprawców tych przestępstw, co wiązało się z dużym ryzykiem utraty zdrowia a nawet życia zwłaszcza, że tego typu działania prowadzone były nocą często w obszarach zalesionych.
Na terenie podległym Komendzie, miały również miejsce kradzieże samochodów z garaży domów jednorodzinnych podczas obecności w nich domowników na tzw. śpiocha. Również i z takimi kradzieżami policjanci dowodzeni przez swego Naczelnika skutecznie sobie radzili. Przykładem powyższego jakim można się posłużyć było ujawnienie i zatrzymanie w m. Marki k/ Warszawy grupy przestępczej dokonujących takich czynów na naszym terenie. Odzyskano wówczas wiele samochodów dobrych marek w większości już rozebranych oraz jeden terenowy w całości skradziony kilka dni wcześniej z terenu Olsztyna obywatelowi Francji. Nad tą sprawą pracowano trzy doby bez snu. I w tej sprawie podinsp.. Micek nie tylko sprawował nadzór ale brał również bezpośredni udział w działaniach w m. Marki.
Realizowano również pozytywnie sprawy nie związane z zakresem pracy Sekcji. Jednym z przykładów była sprawa kobiety zamieszkałej na terenie pobliskiej gminy k/ Olsztyna, która zgłosiła się do Naczelnika Micka prosząc o pomoc. Wspomniana kobieta powiedziała w pierwszych słowach, że tylko podinsp. Micek może jej pomóc ponieważ z wiedzy jaką posiadła, to jedynie Sekcja pod jego kierownictwem skutecznie realizuje sprawy związane z żądaniem okupu. Kobieta od początku była świadoma, że kierowana przez niego komórka prowadzi sprawy wyłącznie związane z okupem w zamian za skradzione pojazdy, natomiast jej problem dotyczy żądania okupu w zamian za odstąpienie od porwania jej córki oraz zniszczenia prowadzonej przez nią hurtowni. Właśnie ze względu na doskonałą opinię jego komórki jaka powszechnie panowała oraz jej bezgraniczne zaufanie do jego osoby, zwróciła się z prośbą do ówczesnego Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie ażeby to Janusz Micek wraz z podległymi mi funkcjonariuszami realizował tą sprawę. Podjęte przez nich zaplanowane działania doprowadziły do zatrzymania czterech sprawców, odzyskania w całości przekazanego przez pokrzywdzoną okupu . Dalsze czynności prowadziła Sekcja II Dochodzeniowo-Śledcza przeciwko życiu i zdrowiu.
Przedstawione wyżej działania doprowadziły do tego, że po trzech latach pracy Sekcji pod kierownictwem Naczelnika Micka, oraz z jego bezpośrednim udziałem w prowadzonych akcjach, bardzo mocno zostały ograniczone takie przestępstwa jak: kradzieże samochodów, żądania okupu za zwrot skradzionego samochodu, kradzieży na tzw. śpiocha, zgłaszania kradzieży w celu wyłudzenia odszkodowania z firm ubezpieczeniowych. Powyższe ograniczenie tych czynów zabronionych nastąpiło ze względu na fakt, iż rozbito wiele grup przestępczych, pochodzących zarówno z terenu Olsztyna jak również innych miast między innymi Warszawy, Gdańska itp. dokonujących w/w przestępstw. Odzyskano wiele skradzionych samochodów ukrywanych przez przestępców w ujawnionych „dziuplach”, czy ukrytych i zamaskowanych w okolicznych lasach. W ówczesnym czasie w tej kategorii przestępstw Komenda Miejska Policji w Olsztynie pod względem wykrywalności plasowała się na pierwszym miejscu w Polsce a funkcjonariusze innych miast czerpali wzorce z tych doświadczeń w tym zakresie, podczas odbywanych szkoleń oraz bezpośrednich kontaktów.
Sukcesy Janusza Micka i podległych mu funkcjonariuszy były nagradzane przez Komendantów: Miejskiego, Wojewódzkiego i Głównego. On sam osobiście odebrał, jak podkreślano, za szczególne zaangażowanie i wzorową postawę służbową od 1990 roku do czasu przejścia na emeryturę nagrody pieniężne (22 razy: w tym jedną od Komendanta Głównego Policji, dziewięć od Komendanta Wojewódzkiego Policji, dwanaście od Komendanta Miejskiego Policji). Były również podziękowania od Prezydenta Miasta, instytucji oraz osób prywatnych.
W 2002 roku Janusz Micek został odznaczony POSTANOWIENIEM PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKI za wzorowe wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI, oraz DECYZJĄ MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI w uznaniu szczególnych zasług w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego ZŁOTĄ ODZNAKĄ „ZASŁUŻONY POLICJANT„ – z legitymacji wynika, że był on 59 osobą w Polsce, która w tym czasie w/w złotą odznakę otrzymał.
Intensywna praca, bardzo często 24 godziny na dobę, niejednokrotnie trwające nawet kilka dni działania, ogromny stres, nieregularne spożywanie posiłków odbiły się na jego zdrowiu doprowadzając organizm do wyczerpania co spowodowało zasłabnięcia w pracy. W październiku 2003 roku Janusz Micek zasłabł w pracy i został zawieziony przez pracownika do szpitala MSWiA w Olsztynie na Oddział Ratunkowy z którego przeniesiono go na oddział Kardiologiczny, gdzie stwierdzono komorowe zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, wypadanie zastawki mitralnej.
Z powyższego powodu tj. pogarszającego się wciąż stanu zdrowia postanowił on przejść na emeryturę i 13.01.2004 roku złożył raport do Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie z prośbą o zwolnienie ze służby z dniem 28.02.2004 roku. Raport został zaopiniowany pozytywnie.
Janusza Micka pożegnano z honorami, otrzymał on od Komendanta i kolegów szablę – replikę szabli Wołodyjowskiego. Jego przejście na emeryturę było komentowane w miejscowej prasie.
Przez cały okres służby, swoje obowiązki wypełniał zgodnie z prawem, etyką zawodową i obowiązującymi zasadami moralnymi. Służył uczciwie i sumiennie własnej Ojczyźnie i na rzecz każdego jej obywatela. Nie dopuścił się jakiegokolwiek sprzeniewierzenia swoich powinności jako funkcjonariusz publiczny i obywatel.
Podczas zasłużonej emerytury, Janusz Micek głównie poświęcał swój czas ukochanej rodzinie, która zawsze była dla niego najważniejsza - żonie Halinie i swoim dwóm synom: Pawłowi i Piotrowi. Zmarł nagle po krótkiej, niespodziewanej chorobie w dniu 24 marca 2020 roku.
Wszystkim, którzy w tak bolesnych dla nas chwilach po śmierci naszego kochanego Męża, Taty i Brata Janusza Micka dzielili z nami smutek i żal,
okazali wiele serca i życzliwości serdeczne podziękowania składa
Bogdan Micek z rodziną
*****************************************************************************************